Ekonomi

Niğde, Muscat Elma Üretiminde Türkiye’de Birinci Sırada

NİĞDE Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, şehir olarak Amasya elması olarak da bilinen ‘mermer elma’ üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer aldıklarını kaydetti.

Niğde’de elma hasadının sona ermesiyle birlikte yaklaşık 600 bin ton verim elde edildi. Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, geçen yıla göre artış yaşandığını belirterek, Amasya elması üretiminde Niğde’nin Türkiye’de birinci sırada yer aldığını belirtti. Niğde’nin ıhlamur elması üretiminde Türkiye’nin önde gelen iller arasında yer aldığını ifade eden Kenar, “Niğde’de üretilen ıhlamur elması sofralık ve kaliteli bir elma çeşididir. Niğde’de misket elması üretimi yüzde 40’a ulaştı.”

BU YIL ELMA ÜRETİMİNDE DEĞER KAYBI YAŞANMADI

Kuraklık açısından olumsuzluk olmadığını ancak doğal afetlerde dolu ve kara nokta hastalığının görüldüğünü, fiyatlarda genel olarak çok fazla kayıp yaşanmadığını belirten Kenar, “İhracatın artmaya devam edeceğini öngörüyorlar. Öne çıkan pazarlar ise Hindistan. , Dubai, Rusya, Libya ve Uzak Doğu ülkeleri.” “O bölgeden talep daha fazla. Üretilen elmanın yaklaşık yüzde 30-40’ı ihracata gidiyor” dedi.

Niğde’de elma bahçesi kurulumunda acil toplulaştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Kenar, “Niğde’nin rakımının elma üretimine uygun olması nedeniyle son dönemde elma bahçesi kurulumunda büyük bir artış yaşandı. İlimizde geçmişte elma yetiştirilen bölgelere bakın, 50-60 yaşlarında ağaçlar var, bu ağaçlar “Ömrünü tamamlamış, sökülüp yenilerinin dikilmesi gerekiyor. Devletimizin bir an önce burada toplulaştırma yapması, bu bahçeleri birleştirmesi ve tarımla uğraşan küçük aile çiftliklerine destek vermesi gerekiyor” dedi.

aglasun-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu