İş

Madenciler, toplu pazarlık görüşmelerinde taleplerinin karşılanmasını talep etti.

Madenciler, toplu pazarlık görüşmelerinde taleplerinin karşılanmasını talep etti.

ZONGULDAK – Zonguldak’ta maden işçileri, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde taleplerinin karşılanmasına ilişkin açıklama yaptı.

GMİS Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş ve yönetimi, Kozlu Şube Başkanı Dursun Başbakıcı ve yönetimi, Üzülmez Şube Başkanı Sefer Karakabak ve yönetimi, Armutçuk Şube Başkanı Şanver Turan ve yönetimi, Amasra Şube Başkanı Ümit Çınar ve yönetimi, Merkezi Hizmetler Şubesi. yer üstünde ve yer altında çalışan yöneticiler ve personel.

Açıklamada şunlar söylendi:

“Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda 30’uncu Dönem, Maden Tetkik ve Arama Kurumu’nda 20’nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, Türk-İş Kamu Sözleşmeleri Uyum Kurulu ile hükümet arasında devam ediyor. TTK ve MTA’da çalışan işçiler, Toplu İş Sözleşmesi’nde bilindiği üzere TÜRK-İŞ, çerçeve protokol için 15 bin lira taban fiyat ve ilk 6 ayda yüzde 45 artı 700 bin kamu için yüzde 15 sosyal yardım payı talep etti. çalışanlarına taban fiyatı 12 bin TL ve zam oranını sosyal yardım payı dahil yüzde 40 olarak teklif etti TÜRK-İŞ bu teklife olumsuz yanıt verdi.Hükümetten yeni bir teklif sürecindeyiz.TTK ve MTA olarak personelimiz olarak TÜHİS ile devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde konularımızı görüştük.Sendikamız Ankara’da Genel Liderimiz Hakan Yeşil ve Genel Müdürlük Yöneticilerimiz nezdinde sorunları analiz etmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Sendikamızın yetkili olduğu TTK ve MTA’da görev yapan personelimizin 3 konuda haklı talepleri bulunmaktadır. Birinci; TTK’da yerüstünde çalışan işçilerimiz ile MTA’da çalışanların fiyatlarını uygun hale getirmek, fiyat dengesizliğini ortadan kaldırmak.

İkincisi; Yeraltı fiyat kümelerinin ortasındaki fiyat farkının yeniden düzenlenmesi. Üçüncü; Gerektiğinde yer üstünde çalışan işçilerimizin haklı taleplerini yerine getirmek. Bu 3 başlık altında toplanan işçilerimizin haklı talepleri karşılanamayacak talepler değildir. Bu taleplerin bir an önce karşılanmasını bekliyoruz. 700 bin kamu personeliyle birlikte Türkiye ekonomisine katkı sağlamak için yerin metrelerce altında çalışan madenciler ve Türkiye’nin dört bir yanında çalışmaları ile Türkiye’nin gururlu MTA çalışanları olarak bizler, meselelerini çözümlemek için hükümetten somut bir adım bekliyoruz. “

haber-kilimli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu