Haber

İşte Ümit Özdağ’ın Kararını Ertelemesinin Arkasında Olanlar

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, Millet İttifakı’ndaki partilerden gelen itirazlar nedeniyle ikinci tip hakkındaki kararını yarına ertelediği belirtildi.

Millet İttifakı Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek mutabakat zaptı sunan ve bugün kararını açıklaması beklenen Özdağ, görüşmelerin henüz tamamlanmadığını açıklayarak kararı yarına bıraktı.

Altan Sancar’ın Diken’den edindiği bilgiye göre, Özdağ’ın Millet İttifakı bünyesinde sunduğu kurallara itirazlar var.

Habere göre mültecilerin geri gönderilmesi konusunda özellikle DEVA ve Gelecek partilerinden gelen itirazlar ağır.

İttifaktaki her iki taraf da sığınmacıların ülkelerine dönmesi gerektiğini savunurken, bu dönüşün ‘uluslararası hukuka ve insan haklarına uygun’ olması gerektiğini savunuyor.

Özdağ cephesi ise en geç bir yıl içinde gerekli kuralları oluşturarak sığınmacıların ‘gerekirse zorla’ ülkelerine gönderilmesini talep ediyor.

Kayyum uygulamasına Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan cephesinin de itirazlarının olduğu belirtiliyor.

HDP’li belediyelere kayyum atanması da Özdağ’ın kuralları arasında yer alıyor. DEVA ve Gelecek Partisi, kayyum uygulamalarının devamının çerçevesinin millet ittifakı uzlaşı metninde çizildiğini belirterek bunun ötesine geçilmesine karşı çıkıyor.

Özdağ cephesi devlet yetkililerinin kayyum uygulamasında yer almasını isterken, milli ittifak cephesi belediye meclislerinde yeniden seçim yapılması konusunda mutabık kalındığını vurguluyor.

yenisehir-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu