Haber

Irak Dışişleri Bakanı, Danimarka’da Kuran ve Irak bayrağı yakılmasını kınadı

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen’e Irak hükümeti ve halkının Danimarka’da Kur’an-ı Kerim ve Irak bayrağı yakılmasını kınadığını iletti.

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Hüseyin, Danimarkalı mevkidaşı Rasmussen ile telefon görüşmesi yaptı.

Hüseyin, Irak hükümeti ve halkının Danimarka’da Kuran-ı Kerim ve Irak bayrağı yakılmasını kınadığını belirtti. ifadeleri kullandı.

Hüseyin, Danimarka hükümetine İslam dinine ve Kuran’a saldırı içeren, özgürlük kapsamına girmeyen, ırkçılık, radikalizm ve nefreti körükleyen bu tür eylemlerin tekrarlanmaması çağrısında bulundu. vurguladı.

Rasmussen ayrıca hükümetinin bu tür İslam’a aykırı olayları kınadığını belirterek, olay sırasında ilgili kişinin ifade ettiği İslamofobik görüşleri hiçbir şekilde desteklemediğini ve hoş görmediğini söyledi.

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danish Patriots)” grubu üyeleri dün önce Mısır’ın ardından da Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

22 Temmuz’da Kopenhag’da Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan küme, 24 Temmuz’da sırasıyla İran ve Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu