Haber

Arap medyasında ‘seçim’ yorumu: Sinan Oğan için ‘baştan çıkarma’ oyununa kalkıştılar

Arap dünyasında Mısır, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi ülkeler Türkiye’deki seçimleri yakından takip etti. Seçimler öncesi Arap medyasında seçimlerin ‘Türkiye’nin kimliğini değiştirebileceği’ yönünde yorumlar yapıldı. Seçimlerin ardından Katar temaslı medya kuruluşları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başarılarına dikkat çekti. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bağlı medya kuruluşları Erdoğan’a karşı eleştirel bir tavır takındı.

‘SEÇMEN ERDOĞAN’A İFADE VERDİ’

Katar merkezli Al Jazeera, seçimlerin Erdoğan’a halkın artık ülkenin ekonomik durumundan memnun olmadığına dair bir mesaj verdiğini belirtti. Al Jazeera’nin internet sitesindeki yorumlar Erdoğan yanlısı bir tondaydı. Ortadoğu ülkelerindeki Türk vatandaşlarının yoğun bir şekilde Erdoğan’a oy verdiği kaydedildi. Oyların çoğunluğu Erdoğan’a gitse de halkın ekonomiye dair net bir mesaj verdiği belirtildi. Açıklamada, “Altta yatan mesaj, insanların ekonomik durumdan çok etkilendiğidir” denildi.

Suudi Arabistan’ın finanse ettiği Al Arabiya TV, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kazanamaması ‘başarısızlık’ olarak yorumladı. Kılıçdaroğlu’nun destekçileri arasında ‘sandıkta öne geçilmesinin ardından hayal kırıklığı, endişe ve keder yaşandığı’ belirtildi.

‘KILIÇDAROĞLU İKİ ATEŞ ARASINDA’

Al Arabiya’ya göre Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, üçüncü aday Sinan Ogan’ın desteğini almak için ‘baştan çıkarma oyununa’ giriştiler ve Kılıçdaroğlu ‘iki ateşin ortasında’ kaldı. Kılıçdaroğlu’nun seçmenlerin yüzde 11’ini oluşturan Kürtleri bırakmakla oyların yaklaşık yüzde 5,2’sini alan Ogan’ın desteğini bırakmak arasında seçim yapmak zorunda kaldığı yorumlandı.

Sky News Arabia TV’de Türkiye’deki seçim sürecine duyulan hayranlık, seçim sonrası Mısır’daki siyasi tabloyla karşılaştırılarak dile getirildi. “Türkiye seçimleri” etiketi sosyal medyada trend oldu. Birçok kullanıcı Erdoğan’a takviyesini anlattı, kazanmasının Arapların çıkarına olduğu vurgulandı. Öte yandan Erdoğan’ın yandaşlarını ‘sürü’ olarak nitelendirenler de oldu ve Türkiye’nin yarısının Erdoğan’a oy vermediğine dikkat çekildi. Mısır’da da sosyal medyada Erdoğan’ın “Müslüman Kardeşler’i küçük düşürdüğü” için kaybetmesini istediklerini yazanlar oldu. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu