Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay Azerbaycan’ı ziyaret etti

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay ve beraberindeki heyet üyesi milletvekilleri, merhum Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabirleri ile Türk ve Azerbaycan mezarlıklarını ziyaret ettiler.

Oktay, ilk olarak merhum Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrinin bulunduğu Fahri Hıyaban’ı ziyaret etti.

Haydar Aliyev’in mozolesine çiçek bırakan Oktay, daha sonra 20 Ocak şehitlerinin gerçekleştiği Bakü Şehitler Yolu’ndaki Ebedi Ateş Anıtı’na da çiçek bıraktı.

Oktay daha sonra Bakü Türk Şehitliği’ne giderek hatıra defterini imzaladı ve dua etti.

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Oktay, dün Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Ali Asadov ile kapsamlı ve verimli görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki bağların ve parlamenter diplomasinin önünü daha da açmak için Bakü’de olduklarını belirten Oktay, “İşbirliklerini her alanda daha ileriye götürmek istiyoruz. Türk Devletleri Teşkilatı kapsamında, işbirliğimizi sadece hükümetlerarası düzeyde değil, parlamentolar arası düzeyde de ilerletmek amacıyla Aliyev, “Bu öneriyi hızla hayata geçirmek istiyoruz. Dış bağlantılar kurullarının periyodik olarak Türk Devletleri Teşkilatı ile bir araya gelmesini sağlayacağız. Türk devletleri arasındaki ilişkilerin her alanda gelişmesi için elimizden geleni yapacağız. İnşallah çok daha ileri seviyelere ulaşacak.” ifadelerini kullandı.

Oktay’ı ziyaretinde AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşat Zorlu, Azerbaycan Millet Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Samet Seyidov ve Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı eşlik etti.

gemerekajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu