Ekonomi

ABD’de finansal istikrar riskleri için önerilen yeni kurallar

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in başkanlık ettiği FSOC toplantısında, finansal istikrar risk tespiti, değerlendirmesi ve müdahalesi için önerilen analitik çerçeve ve banka dışı finansal şirketlerin belirlenmesi için Kurul’un tavsiye ettiği kılavuz tartışıldı.

Yellen burada yaptığı konuşmada, 2019’da yayınlanan mevcut kılavuzun tespit sürecinin bir parçası olarak uygunsuz engeller oluşturduğunu söyleyerek, FSOC’nin banka dışı firmaların sistemik olarak önemli kurumlar olarak tanımlanma şeklini gözden geçirmesini önerdi.

Yellen, bazılarının finansal krizlerin nasıl başladığına ve getirdiği maliyetlere ilişkin kusurlu bir görüşe güvendiğini savunarak bunun ne yararlı ne de uygulanabilir olduğunu savundu.

Bankacılık sisteminin güçlü sermaye ve likidite pozisyonlarıyla sağlam kaldığına ilişkin açıklamayı yineleyen Yellen, departmanda son dönemde yaşanan kargaşanın acil müdahale otoritesinin değerini gösterdiğini hatırlattı.

Yellen, finansal aksaklıkların başlamasını ve yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek bir denetleyici ve düzenleyici rejimin değerini de vurguladı.

Öte yandan, FSOC oybirliğiyle “Finansal İstikrar Riskleri için Analitik Çerçeve” ve “Banka Dışı Finansal Firma Belirleme Rehberi” adlı iki belgenin kamuoyu görüşüne sunulmasına karar verdi.

Konsey’in önerileri arasında finansal istikrar risklerini ele alma becerisini geliştirmek, görevlerin nasıl yürütüleceği konusunda şeffaflık sağlamak ve titiz ve şeffaf bir tespit süreci sağlamak da vardı.

Yellen, FSOC’nin çalışmalarında kamu şeffaflığı taahhüdünü sürdürdüğünü vurguladı ve söz konusu belgelerin finansal sistemdeki riskleri ele almak için onları daha iyi donatacağına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu